Az első táblázat első érdemi oszlopából az derül ki, hogy melyik egyetemre hány államilag teljesen támogatott helyet hirdettek meg. (A további oszlopok a fizetős keretekről szólnak. Persze, gondolom, csak bizonyos pontszám felett tölthetőek fel, hiszen még egy fizetős helyre is kell valamiféle színvonal.)
A végösszeg 27150 fő. Ehhez annyit feltétlenül hozzátennék, hogy '93-ban - nagyjából erről a korosztályról beszélünk - 117ezer gyermek született. Vagyis egy korosztály bő 23%-ának kínál ingyenes felsőoktatást a kormány.
Elég? Elég kevés? Mennyi lenne ideális százalékosan kifejezve?
A második táblázat arról szól, hol és mennyibe kerül a fizetős hely. Itt arra hívnám fel a figyelmet, hogy államilag támogatott jogászképzés csak a fővárosban lesz (ELTE, Pázmány), a vidéki tudományegyetemek (Debrecen, Szeged, Pécs) kimaradtak, nekik csak fizetős jut. Mindenesetre az látszik, hogy egy ügyvédnek nem okozhat gondot, hogy a fiát kitaníttassa. Vagyis, ha így marad hosszútávon, dinasztiákra számíthatunk viszonylag kicsiny társadalmi mobilitással ezen a téren. Szerinted?
Végül egy praktikus jó tanács:
ha nem jól látod a számokat, jobbegér a képre, majd "megnyitás új lapon". Ha még így se eléggé olvasható, irány a szemészet!:-)
utolsó 3 hsz