Problémafelvetés
Nem kívánok vitát kezdeményezni a tandíjról. Úgy általában a felsőoktatásnak csak ez a szegmense, az orvosképzés izgat most. Ennek több oka van:
1. Az általános orvos képzése 6 év alatt mintegy 12-13 millió forintba kerül, ez pedig 3,5-6-szorosa más képzéseknek.
2. Orvoshiány van, miközben évente ezerszám távoznak fiatal orvosaink.
(Én úgy gondolom, erkölcstelen dolog az egyéntől, hogy a magyar adófizetők pénzéből a maga hasznára igényel uszkve 13 milliót, hogy aztán lelépjen a britekhez/svédekhez, az adófizetőknek meg marad itthon a fáradt, túlterhelt, időhiányos és emiatt gyakrabban hibázó, olykor felületes orvos.)
3. Az Európai Unióban olyan nem lehetséges, hogy egy ingyenes képzésben részt vett, majd külföldre távozott orvostól utólag pénzt kérjenek a képzéséért. Ez teljességgel jogellenes lenne. Ez a verzió tabu.
Megoldás
Szóval, valamit tenni kell. Minél előbb, annál jobb. Én a következőt javasolnám:
1. Viszonylag könnyű bejutás az egyetemre, mondjuk az elérhető maximális pontszám 70%-ával.
2. Mindenki számára kötelező a tandíj, melynek összege szemeszterenként 1 millió forint.
3. Az állam automatikusan hitelezi fél évente a tandíjat a diáknak, hacsak nem ő kéri, hogy fizethesse maga.
4. A hiteltőke kamatát fél évente írják be, az aktuális pénzromlás felének megfelelő kamattal, vagyis a hitelállomány (tartozás) reálértéke időben nem változik. Ez így megy a tanulmányok befejezéséig.
5. Aki kiesik a képzésből a rossz tanulmányi eredménye miatt, az teherként viszi magával az aktuálisan meglévő tartozást. Innentől a kamat éves szinten 2%, de meg kell kezdeni a törlesztést abban a pillanatban, amint az illető dolgozni kezd, a nettó fizetésének 5-10%-ával terhelten. (Utóbbi % úgy szabályozandó, hogy a minimálbér esetén 5% legyen és annak triplájánal érje el a maximális 10%-ot.)
6. A végzettek, ha és amennyiben közszférában helyezkednek el, minden munkában eltöltött év után leírhatnak a tartozásukból annyi pénzt, amennyinek a mai értékre valorizált összege 1 millió forint, miután a fennmaradó összeget előtte megterhelték az aktuális inflációnak megfelelő kamattal.
7. Ha a végzett nem a közszférában helyezkedik el, hanem magyarországi magáncégnél vállal munkát, akkor a tartozását 15 év alatt, egyenlő havi részletekben, 2% kamatozás mellett törlesztenie kell.
8. Ha a végzett bármikor külföldre távozik, akkor a meglévő tartozását 5 év alatt, egyenlő havi részletekben, 2% kamatozás mellett törlesztenie kell.
9. Az orvosi egyetemről kieső diákok munkát vállalhatnak a magyar kórházakban ápolóként, asszisztensként, amivel éves szinten és mai értéken nézve félmillió forintot írhatnak le az aktuálisan meglévő tartozásukból. A 9. pont érvényre jutása ignorálja az 5. pontban leírtakat.
Indoklás
1. Csak az merészelne jelentkezni az orvosira, aki szinte biztosan el is tudja végezni azt.
2. Ha mégis jelentkezik, de az első szemeszter után belátja, hogy ez bizony nem fog menni, akkor bedobja a törülközőt, és távozik egy 1 millió forintért vásárolt tapasztalattal. A tapasztalat árától megszabadulhat, ha segíti a magyar egészségügyet a munkájával megfelelő ideig.
3. Ha végez, de külföldre távozik, legalább megtérül a képzésének a költsége. Tulajdonképpen a külföldről fizetett részletek fedezhetik egy új orvostanhallgató képzésének költségét folyamatában.
4. Aki végzése után a magyar egészségügyben helyezkedik el és benne is marad 15 évig, az lényegében ingyenes képzésben részesült.
5. A magyar adófizető állampolgár nem érzi magát becsapva attól, hogy az adóforintjaiból kiképzett orvos cserbenhagyja őt, mint segítségre szoruló beteget. Ha el is megy külföldre, legalább a befektetett pénz megtérül afféle vigaszdíjként.
* * * * *
UPDATE 2012. dec. 15.
„Világossá kell tenni a szabályozásban, hogy azok, akik tanulni akarnak Magyarországon, elérik a tanuláshoz szükséges minőségi korlátokat vagy követelményeket - ez ma 240 pont a bekerülés tekintetében -, és elszántak, hogy tanuljanak, és utána Magyarországon szeretnének dolgozni, no, az ő számukra mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak" (Orbán Viktor)
utolsó 3 hsz